Historie aeroklubu a letiště v Holešově. Sedmdesát let od založení

 Našlapaná studovna Městské knihovny v Holešově byla ve čtvrtek 20. října 2016 svědkem přednášky Ing. Jana Dúbravčíka o historii aeroklubu a letiště v Holešově. Přednášející, sám bývalý vojenský pilot, se již delší dobu zabývá fenoménem holešovského letiště a létání na Holešovsku. Při svých výzkumech obešel většinu žijících pamětníků, od nichž získal množství zajímavých fotek a vzácných vzpomínek. Také někteří z nejstarších členů bývalého aeroklubu a zaměstnanci letiště byli na přednášce čestnými hosty, například pan Škarpich z Rusavy, pan Šindelek z Holešova, paní Zapletalová z Holešova a další.

Předseda Vlastivědného kroužku v Holešově zmapoval historii letiště, které mělo ve své době našlápnuto stát se zásadní křižovatkou cest na Moravě, aby připomněl 70. výročí založení místního aeroklubu. Ten holešovský patřil k jedněm z největších v zemi. Dělil se na několik odborů, pořádal národní šampionáty i mezinárodní závody. S letištěm byl pevně spjatý. Měl na něm hangáry a veškeré další zázemí pro svou činnost. A proč vyrostlo letiště právě v Holešově? Když v roce 1946 hledali představitelé tehdy již znárodněné firmy Baťa náhradu za prostorově nevyhovující letiště v Otrokovicích, padla jim do oka právě plocha v Holešově, která splňovala všechny podmínky budoucího slibného rozvoje.

 

Přednáška jistě nebyla jediným počinem pana Dúbravčíka v této oblasti. Jeho přáním a cílem je ze získaných poznatků sestavit knihu, která by byla další hmatatelnou památkou za historií dnes již bohužel zaniklého holešovského fenoménu.

 

Fotografie z akce ZDE