Poklad, který máme za humny. Přednáška o Kurovickém lomu

 

Vlastivědný kroužek Holešov se ve spolupráci s Městskou knihovnou snaží i ve složitém období neustále se měnících nařízení a zákazů vyvíjet činnost, kterou považuje za smysluplnou, tedy zvát do Holešova osobnosti, které nám mají co povědět o místě, kde žijeme a které máme rádi. Ve čtvrtek 24. září 2020 se po jarním neúspěchu konečně podařilo uspořádat přednášku RNDr. Dušana Trávníčka, zoologa a odborného pracovníka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, který své vyprávění tentokrát věnoval vzácné přírodní památce nacházející se nedaleko od Holešova, tedy Kurovickému lomu.

Dr. Trávníček, jinak autor mimořádně čtivé kapitoly v holešovské monografii, nás již loni na přednášce věnované fauně a flóře v okolí Holešova ohromil znalostmi, ale překvapil i svými nádhernými fotografiemi nejrůznější květeny, hmyzu nebo obojživelníků, které vlastnoručně pořizuje v rámci svých výzkumů v průběhu celého roku. Ani tentokrát jsme o tyto vizuální požitky nebyli ochuzeni.

Kurovický lom je skutečnou přírodní perlou v jinak zemědělsky využívané, monotónní krajině. I přesto, že se nachází v malé vzdálenosti mezi obcemi Kurovice, Tlumačov, Machová, Míškovice a dálnicí, zachoval si díky své vegetaci kouzlo divoké přírody. Historie těžby vápence, který se nikde v okolí v takovém množství nevyskytoval (všude jsou pískovce), sahá již před rok 1840. Natěženému materiálu se říkalo „kurovina“ a měl významné uplatnění ve stavebnictví. Když byla v roce 1997 těžba značně utlumena, uvažovalo se, co s lokalitou dále. Proběhlo zde několik přírodovědných výzkumů a byla navržena zákonná ochrana lomu. Přírodní památka byla vyhlášena Okresním úřadem Kroměříž dne 1. dubna 1999 a ochrana se týká plochy 15,5 ha. V roce 2005 byla lokalita zařazena i jako evropský významná lokalita do evropského seznamu soustavy Natura 2000.

Podívejme se velmi stručně, co je zde tak jedinečného,. Kurovický lom je unikátní za prvé z geologického hlediska. Nachází se zde pro odborníky viditelná hranice mezi útvary jury a křídy. Nikde jinde na Moravě se pozorovat nedá. Zákonná ochrana se vztahuje hlavně na chráněné druhy obojživelníků a plazů. Mezi nejvýznamnější druhy, které zde žijí, patří čolek velký, kuňka obecná, kuňka žlutobřichá, čolek obecný, ropucha zelená nebo různé druhy skokanů. Početná společenství žab o sobě dávají hlasitě vědět zvláště na jaře během námluv. Z plazů jsou významné populace slepýše křehkého a ještěrky obecné. Není neobvyklé zahlédnout i vyhřívající se užovku obojkovou. Žije tu také přes 200 druhů brouků, 40 druhů motýlů a na dvě desítky ptáků. Botanici tu odhalili okolo 250 druhů rostlin.

Překvapením může být skutečnost, že ani taková divoká příroda nemůže být ponechána svému přirozenému vývoji. Chceme-li udržet druhovou pestrost, občas je potřeba přírodě trochu pomoci. Příkladem tohoto je i zásah ochránců přírody z roku 2002, kteří zde museli ve vzdálenosti 20–50 m od jezera vyhloubit 4 tůně, aby zajistili zdárný vývoj obojživelníků. Zejména chránění čolci byli ohroženi dravými okouny, které v jezeře někdo nezodpovědně vysadil.

Všechnu tuto krásu můžeme poznávat i díky nadšení a elánu současného majitele lomu pana Martina Zeliny, který nejen, že se zodpovědně řídí plánem péče o přírodní památku, který je vypracován krajským úřadem až do roku 2023, ale citlivě zde buduje i zázemí pro návštěvníky a organizuje další doprovodné aktivity, jako je například oblíbený Festival pro čolka – outdoorový festival o přírodě v přírodě.

Za Vlastivědný kroužek Holešov Ondřej Machálek

Fotografie z akce najdete ve fotogalerii