Terénní exkurze do Držkové

Za podmračeného rána v sobotu 20. září 2014 se sešlo deset členů a příznivců Vlastivědného kroužku Holešov u budovy mateřské školy v Držkové. V plánu byla návštěva dvou malých soukromých muzeí, a to Muzea dřevěného porculánu a Muzea karpatského salašnictví.

Jako první nás zavedl vedoucí exkurze Ondra Machálek k domu, kde si v zahradě zřídil student Lubomír Marušák malé muzeum, které má připomínat zručnost obyvatel Držkové při výrobě dřevěného nádobí, nářadí a ostatního vybavení domácnosti. Po uvítání nám Luboš nejdříve ve stručnosti nastínil historii Držkové a poté jsme se přemístili k jeho malé dřevěné kůlně. Pod přístřeškem nám ukázal některé zachráněn zemědělské nářadí a výrobky ze dřeva. Pravé poklady nás ale čekaly v kůlně. Nepřeberné množství nářadí na kácení stromů a zpracování dřeva, výrobu šindelů, nádob a různých pomůcek do domácnosti, dnes často už neznámého účelu, bylo rozvěšeno po stěnách a i na stropě. Nesmírně erudovaný a poutavý výklad pak Luboš zakončil troubením na starodávný kravský roh držkovského ponocného.

Po krátkém poledním posezení v cukrárně na Kašavě jsme ve 13 hodin v naší terénní exkurzi pokračovali návštěvou Muzea karpatského salašnictví. Toto muzeum se budovalo od roku 2009 a otevřeno bylo v roce 2013. Skupina nadšenců  občanského sdružení okolo Juraje Habšudy postupně buduje všechna typická zařízení salaše a chová v něm také pěkné stádo ovcí. Juraj Habšuda nás přivítal i s manželkou a dcerkou v typickém valašském kroji. V podrobném výkladu nám popsal historii muzea, historii salašnictví od příchodu Valachů do Hostýnských hor, jednotlivá zařízení na salaši i způsob hospodaření od jara do podzimu. Po něm ještě vystoupil jeho kamarád, který nám popsal historii portášů na Valašsku. Na závěr nám dcerka Juraje Habšudy zazpívala krásnou lidovou valašskou písničku.

Zajímavý a poučný zájezd na Držkouvou jsme ukončili v 15 hodin.

Fotografie z exkurze